SOSİS

Et ürünleri söz konusu olduğunda geleneksel gıda muhafaza teknikleri kullanılarak çeşitli üretimlerin yapılabildiği görülmektedir. Sosis hemen hemen her toplumda kendisine yer bulan bir gıdadır. Hayvanlardan elde edilen etler kullanılarak yapılan sosisler çeşitli baharatlarla yoğrularak hayvan bağırsağının içerisine konur.

Sosis yapımı sırasında bağırsağın içerisinde yer alan et ve baharat karışımı yarı veya tam pişirilerek üretime sunulmaktadır. Sosis üretimi yapılan etin kalitesi bu gıdaya lezzet veren en önemli unsur olurken kullanılacak baharatlar da oldukça önemlidir. Bu gıda genellikle her toplumda tüketilmektedir. Avşar Çiftliği her tür et ve et ürününü güvenli koşullarda ve kaliteli bir hizmet anlayışı ile müşterilerine sunmaktadır. Ayrıca satışa sunduğu ürünler lezzetleri ile fark edilir niteliktedir.

 

Sosis Fiyatları

 

Sosis fiyatları kullanılacak et kalitesi ile doğru orantılıdır. Et ürünleri tercih edileceği zaman sağlıklı gıdaların seçilmesi oldukça önemli hale gelir. Avşar Çiftliği insan sağlığına verdiği değerle üretimini gerçekleştirdiği ürünlerinde birinci kalite malzemeler kullanmaktadır.

Sosislerin korunabilmesi için çeşitli yöntemlerden yararlanılırken kurutma tekniği ya da kürleme ve tütsüleme tekniği de bu metotlardan bazılarıdır. Taze sosis tüketileceği zaman dikkat edilmesi gerekenlerden biri de tüketime kadar sosisin soğuk bir yerde muhafaza edilmesidir. Kurutulmuş veya tütsülenmiş sosisler açısından ise soğutma olmadan da muhafaza etmek mümkündür.

 

Avşar Çiftliği Kaliteli Sosis Üretimi

 

Sosis lezzetli gıdalar arasında yer alırken hammaddesi ettir. Günümüzde tavuk ve hindi eti gibi malzemeler kullanılarak da sosis üretimi yapıldığı görülmektedir. Avşar Çiftliği kaliteli sosis üretimi konusunda müşterilerine çeşitli sosis türlerini sunmaktadır.

Sosis üretimi sırasında teknolojiden en üst düzeyde yararlanılırken kullanılacak etlerin kalitesi ile de sağlıklı ve güvenilir ürünler piyasaya sürülmektedir. Dünya genelinde severek tüketilen sosisler birçok ülkede çeşitli biçimlerde tüketilir.

Pişmiş veya çiğ olarak satışa sunulabilen sosisler ayrıca kurutulmuş ya da tütsülenmiş olarak da her damak zevkine hitap edecek şekilde üretilebilmektedir. Sosis üretimi yapılırken bölgesel ve ulusal çeşitlilikten söz etmek gerekli olur.

Sosis tüketileceği zaman farklı biçimlerde pişirme yöntemleri kullanılabilir. Mangalda pişebileceği gibi kızartması yapılabilen ya da suda haşlanabilen bu ürünlerin her biri farklı lezzetleri yansıtmaktadır.

1
Çerez Kullanımı