FÜME ET

Sağlıklı bir yaşam sürebilmenin koşulları arasında dengeli ve yeterli beslenmek ilk sırada yer alır. Füme Et de sağlıklı olan gıdalar arasında yer alırken et tüketimi vücut sağlığı için oldukça önem taşır.

Yeterli ve dengeli bir beslenmenin olmazsa olmazları arasında yer alan etler çeşitli uygulamalarla tüketilecek hale getirilir. Füme etler de bazı yöntemler kullanılarak elde edilirken bu tür bir et tüketimi oldukça lezzetli ve farklıdır.

Sıcak yemeklerle birlikte tüketilebileceği gibi soğuk mezelere de eşlik edebilen füme et çeşitleri kahvaltı ya da akşam yemeği gibi öğünler sırasında da tüketilebilir. Füme et hazırlanırken tütsüleme yöntemi kullanılır. Etin daha uzun sürelerde tüketilmesine olanak tanıyan bu yöntem sayesinde lezzetli bir et çeşidi elde edilmektedir.

Füme Et Fiyatları

Füme et lezzetli bir gıda olmasının yanı sıra fiyat araştırması yapılacağı zaman dikkatli bir yaklaşıma gerek duyulur. Bu tür gıdaların sağlıklı koşullarda elde edilmiş olması insan sağlığı açısından önemlidir. Et türü gıdalarda kaliteli ürünlerin tüketilmesi önem taşırken kurumsal nitelikte hizmet veren firmaların tercih edilmesi önerilir.

Avşar Çiftliği füme et çeşitleri doğal ortamında yetişen hayvanlardan elde edilirken katkı maddelerinden uzak ürünlerdir. Bu ürünler helal kesim yöntemleri kullanılarak temin edilirler ve kullanıcı sağlığı dikkate alınarak hazırlanırlar. Bundan dolayı da güvenle tüketilebilecek özelliklere sahiptirler.

Avşar Çiftliği Füme Et Lezzeti

Avşar Çiftliği’nde hazırlanan füme etler özel tütsüleme yöntemleri kullanılarak elde edilmektedir. Füme etler hindi, dana, tavuk gibi hayvanlardan elde edilebilir. Çiğ etin ömrünü uzatan bu tütsüleme metodu sayesinde ete farklı bir lezzet katmak söz konusu olmaktadır.

Ete uygulanan işlemler insanlık tarihi kadar eski olurken geçmişte etlerin bozulmaması ve uzun süre dayanıklı kalması için farklı metotlar uygulandığı görülür. Bu uygulamalardan biri de etlerin tütsülenmesi olurken füme etin elde edilişinde bu yöntem kullanılır.

En İyi Füme Et Nasıl Anlaşılır?

Tütsüleme odun kokusunun ete sinmesine yol açar. Bu durumda da ette oluşan farklı bir koku ve aroma kendisine lezzet katar. Geçmişten günümüze füme et severek tüketilen bir gıdadır.

Füme etin ince dilimlenmiş olması gerekirken tütsüleme işlemi sırasında çeşitli ağaçlardan yararlanılır. Bu ağaçlar ete tütsü kokusunun sinmesi için özel olarak seçilir.  Etin yüzeyinde biriken is hava almasını engelleyeceğinden uzun süre dayanıklı hale gelmesine fırsat yaratır.

1
Çerez Kullanımı