Salamlı Krep Tarifi

Salamlı Krep Tarifi

Krep, tatlı olarak tüketilebildiği gibi tuzlu çeşitleri de tercih edilebilmektedir. Ülkemizin kahvaltı alışkanlıkları tatlıdan çok tuzlu ve baharatlı yönde olduğu için krep tariflerinde tuzlu tarifler de giderek artış göstermektedir. Salamlı krep tarifi de bu vesile ile keşfedilmiş ve giderek daha fazla insan tarafından yapılmakta ve tercih edilmektedir. Salamlı börek tarifi gibi salamlı krep de dana, hindi ya da piliç salam kullanılarak ve ek malzemeler ile çeşitlendirilerek hazırlanabilmektedir.

 

Salamlı Krep Nasıl Yapılır

 

Salam, özellikle kahvaltı sofralarının ve ara öğünlerin vazgeçilmez malzemesidir. Özellikle çocuklar ve gençler tarafından sevilerek tercih edilen ve tüketilen salam, böreklerden sandviçlere, omletlerden makarnalara kadar kendisine oldukça geniş ve sağlam bir yer edinmiştir. Dana Salam Satın Al işlemi her yaştan insan tarafından internet üzerinden yapılmaktadır. Krep tariflerinde ise tek başına kullanılabildiği gibi harç içerisinde de rahatlıkla kullanılabilmektedir. Kahvaltı sofraları için kabarık, baharatlı ve lezzet dolu salamlı krep nasıl yapılır hep beraber keşfedelim.

 

Salamlı krep tarifi için önce gerekli malzemeleri hazırlayarak başlayabilirsiniz. Krep hamuru için 2 adet yumurta, 1 paket ya da yarım paket kabartma tozu, 1 çay bardağı süt, çırpma kabına alınır, bu malzemeler mikser yardımı ile güzelce homojen kıvama gelene kadar çırpılır. Yumurtalar bu işlem ile kabarmaya başlayacaktır. sonra krep hamuru için tat verecek kadar tercih edilen baharat eklenir. Çok fazla baharat kahvaltı için tavsiye edilmez. Krep hamur karışımına göz kararı un eklenir, hamurun kek hamurundan bir seviye daha akışkan olması tercih edilir. Bu arada süt yok ise yoğurt da kullanılabilir. Tavaya yağ ekleneceği için hamura yağ eklenmesine gerek olmayabilir. Hamur kıvamı hazır olunca göz kararı kadar salam küçük küpler halinde doğranır ve bu harca eklenir. Krep hamuru hazır olunca krep tavasının altı yakılır, tavaya yağ eklenir ve tava ısınınca bir kepçe yardımı ile krep hamurundan tavaya porsiyonlar dökülür. Yuvarlak ve homojen bir halde olan hamurun alt kısmı hafif renklenince spatula yardımı ile çevrilir, diğer tarafı da pişirilir. Hamur tükenene kadar bu pişirme işlemi devam eder.

 

Salamlı Krep Püf Noktaları

 

Her yemekte olduğu gibi salamlı krep için de bazı püf noktaları vardır. Salamlı krep püf noktaları arasında en önemlisi, krep için salamların pişirilmesine gerek olmamasıdır. Salamlı makarna ya da omlet için salamların önden pişirilmesi gerekebilmektedir. Ancak krep, salamarla beraber bir harç olacağından salamların önden pişirilmesine gerek yoktur. Dikkate alınması gereken bir diğer püf noktası ise kreplerin içerisine salam haricinde başka malzemelerin de eklenebilir olmasıdır.

 

Salamlı krep tarifi en çok sade olarak tercih edilse de dilenirse sosis, rendelenmiş kaşar gibi yan malzemeler de eklenerek bu lezzete bir çeşit katılabilmektedir. Krep hazırlarken süt yok ise süt yerine bir ya da iki yemek kaşığı kadar yoğurt eklenebilmektedir. Bu hamurun tadını da yumuşatacaktır. Bir diğer nokta ise beyaz un yerine yulaf ya da tam buğdaylı un kullanılarak da krep yapılabilmektedir. Bunun için tarifte yer alan malzemelerden beyaz un yerine istediğiniz unu karıştırarak salamlı krep yapabilirsiniz.

Etiketler: salam, fıstıklı salam, dana salam,
Kasım 26, 2021
Listeye dön
Çerez Kullanımı